CARDIO NA CZCZO

Trening cardio na czczo to jedna z tych form treningu, która ma tyle samo zwolenników co przeciwników. 😱 W sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji na temat tak poprowadzonego wysiłku. 😵 My prezentujemy Wam zarówno wady, jak i zalety porannych ćwiczeń na pustym żołądku, oraz kilka porad jak zabrać się za taką aktywność. 

Zalety:
👍 Po treningu na czczo mięśnie chętniej wyłapują składniki odżywcze, takie jak węglowodany czy kwasy tłuszczowe

👍 Trening aerobowy wykonywany na czczo powoduje zdecydowanie większe zużycie kwasów tłuszczowych niż trening wykonywany po posiłku. Zwiększa to zdolność mięśni do wykorzystywania źródeł tłuszczowych i przyspiesza proces spalania podskórnej tkanki tłuszczowej.

👍 W okresie odnowy potreningowej u głodnych sportowców odpowiedź insulinowa na powysiłkowe spożycie węglowodanów jest lepsza, co pozytywnie wpływa na procesy regeneracyjne tkanki mięśniowej.

Wady:
👎 Niekompletna dieta może sprawić, że zamiast tracić tłuszcz, w trakcie treningu na czczo będziemy tracić mięśnie.

👎 Ćwiczenie bez odpowiedniej rozgrzewki wcześniej, niż godzinę po wstaniu z łóżka, może prowadzić do problemów z bólami kręgosłupa, a nawet przepukliny międzykręgowej.

👎 Organizm po przebudzeniu nie ma wystarczającej energii do wysiłku na odpowiednio wysokim poziomie, dlatego ciężko przeprowadzić trening na miarę naszych możliwości i osiągać lepsze wyniki.

Jeśli, mimo wszystko, zdecydujecie się na trening na czczo, powinniście przestrzegać kilku zasad, zapewniających maksymalne bezpieczeństwo Waszemu organizmowi.  Skuteczny trening cardio na czczo, bez ryzyka utraty mięśni, to przede wszystkim zbilansowana, odpowiednia dieta.  Dzięki niej i dostarczeniu ciału odpowiednich składników odżywczych poprzedniego dnia, możemy zahamować  negatywne skutki porannego katabolizmu mięśniowego i treningu na czczo. Karmiąc odpowiednio nasz organizm zabezpieczymy mięśnie przed degradacją, a trening będzie skuteczniejszy. 💪 Warto także, przed porannym treningiem, dostarczyć organizmowi aminokwasów BCAA. Pomogą one zabezpieczyć tkankę mięśniową przed spadkiem i zwiększą naszą wydolność. 🔥

Jakie są Wasze doświadczenia z porannym cardio na „pustym baku”? 🍽 Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami – może pomogą mniej doświadczonym osobom lub tym, którzy zastanawiają się nad wprowadzeniem tej formy treningu do swojego planu. 😉

Call Now Button