ALKOHOL KONTRA TRENING

Alkohol  i trening – to para, o której zależnościach i wzajemnych wpływach można pisać bez końca.  Ale jak to jest naprawdę? Wiemy, że latem trudno zrezygnować z zimnego piwka, czy czegoś mocniejszego na grillu ze znajomymi.  Czy to oznacza zaprzepaszczenie efektów treningu? 

 Alkohol przez treningiem:
Zły pomysł!  Procentowe napoje działają odwadniająco, zwiększając ilość elektrolitów wydalanych z moczem.  Zaburzają także procesy syntezy glukozy i mleczanów. Przy diecie nisko węglowodanowej to pierwszy krok do hipoglikemii! 

 Alkohol po treningu:
Także nie jest wskazany, przynajmniej nie bezpośrednio po.  Napoje wyskokowe upośledzają proces regeneracji mięśni.  W trakcie ćwiczeń produkujemy kortyzol, hormon powodujący degradację białek.  Picie po treningu wydłuża proces rozpadu tkanki mięśniowej, przez co wolniej przebiega nasza regeneracja.  Alkohol neutralizuje także działanie keratyny i spowalnia syntezę białek!

 Alkohol, a trening siłowy:
Mimo, że często słyszymy informacje o tym, jak picie zakłóca przyrost masy mięśniowej , ze względu na zmniejszenie przez nie poziomu testosteronu, to tak naprawdę spadki te nie są znaczne.  Alkohol nie ma też wpływu na rozpad mięśni, napięcie i siłę oraz poziom bólu odczuwany po ćwiczeniach. Niemniej jednak odwonienie spowodowane spożyciem procentów może powodować zaburzenie produkcji energii  w naszym organizmie.

Jak więc dawkować przyjemności?  Piwo , czy wino  wypite pomiędzy dniami treningowymi nie powinno zaprzepaścić naszych starań o dobre wyniki.  Nie przekraczajcie jednak dawki 0,5 l jasnego piwa lub 250 ml wina.  Ostatecznie, możecie sobie także pozwolić na mały kieliszek ognistej wody…  Ale nie więcej! I oczywiście, w dni treningowe, bez względu na to, czy przed, czy po ćwiczeniach, wszelkie procenty to zdecydowanie zły pomysł! 

Pamiętajcie – złoty środek istnieje i jest to po prostu balans pomiędzy przyjemnościami.  Nie musicie całkowicie rezygnować z ulubionych trunków, pamiętajcie jednak, że warto zachować umiar, szczególnie oczekując efektów po treningu. 

Dobra, a teraz przyznajcie się, którego z procentowych napojów nie jesteście sobie w stanie odmówić? 

Call Now Button